דיאלוג פנימי

Voice dialogue

מאז ומתמיד הייתי שחקנית ואפילו יוצרת!

את ההצגת ילדים הראשונה שלי כתבתי בגיל 8

עשיתי אז עם חברתי תיאטרון בובות , כאשר אני היוצרת , המפיקה והבמאית שנותנת לה הוראות איך לשחק עם הבובות.

הפלאתי לעשות אז כאשר הדפסתי הזמנות להצגה עם מחיר הכרטיס: 50 אגורות

והנחיה אין להביא אחים ואחיות קטנטנים.

אז הייתה לי דמות אסרטיבית, שידעה לגבות כסף בגיל 8 ואז אבדה לי לעשרות שנים וכעת מחיה אותה מחדש.

כשלמדתי משחק בבית-צבי התוודעתי לכוחו המרפא של המשחק

ולמעשה גיליתי כיצד לעבוד עם עצמי כדי לזוז מדמות אחת לאחרת בתוך נפשי פנימה. אין כמו משחק של תפקיד כדי להמחיש את זה ולאפשר ביטוי לחלקים של הנפש על פי יחודם והאני מאמין שלהם.

למעשה בהבנה שיש גלריית דמויות עצומה בנפש וההזדהות עם דמות אחת מסוימת שלעתים מובילה אותנו לדרך ללא מוצא, יש הרבה מאוד חופש.

החיבור ל"אני המודע" שנוהג את המכונית והצפיה ההכרתית בדמויות הפועלות מאפשרת חופש בחירה, ריפוי, ניסים בכל תחום בחיים! ושמחה פנימית שאינה תלויה בדבר.

כבר לפני 20 שנה יצרתי סדנה במיוחד לסנכרון מנחים בארגון "מהות החיים" שהקימה שרי אריסון שקראתי לה "אתה הבמאי והשחקן של חייך"

שהיתה בנושא הדמויות הפנימיות. בסדנה הובלתי את המשתתפים בעזרת תלבושות, רקויזיטים (חפצי תיאטרון כמו כתר, מגבעת, שרביט, חרב וכו')

ומוזיקה לגלם דמות ש"מפריעה" להם כרגע וכדאי לתת לה מקום, אך ביציע

ואז לגלם דמות שהיא השראה והעצמה.

אחר כך העברתי את הסדנה  בשילוב עבודה עם מונולוגים מהתיאטרון והקולנוע וקראתי לה "לובשים דמויות" כסדנה תהליכית בת 8 מפגשים.


לפני כ 9 שנים גיליתי את שיטת וויס דיאלוג והלכתי ללמוד אותה אצל אורה גבריאלי.

וויס דיאלוג (Voice Dialogue) היא גישה של עבודה נפשית שפותחה בשנות ה-70 של המאה העשרים, על ידי זוג פסיכולוגים אמריקאים ד"ר האל סטון וד"ר סידרה סטון בהשראת האסכולה של קרל גוסטב יונג וגישות נוספות.

הגישה רואה את הנפש האנושית כמורכבת באופן טבעי מדמויות רבות שניתן לכנותן גם ׳חלקים׳, ׳קולות׳, ׳דמויות-משנה׳ ועוד. לכל דמות אישיות מובחנת משלה הכוללת רצונות, דחפים, צרכים, יכולות, זווית ראייה ורגישויות.

על פי גישה זו, כל הדמויות קיימות אצל כל בני האדם ולו כגרעיני התהוות או כחלק ממעין דנ״א נפשי, אולם אצל כל אדם וכן בתרבויות שונות, יבואו לידי ביטוי דמויות שונות בדרכים ובעוצמות שונות.

העבודה עם אנשים ב׳וויס דיאלוג׳ מצטיינת בגישה לא פתולוגית לנפש האדם ובקבלה של כל הדמויות באשר הן. תהליך העבודה מאפשר לאדם להכיר את הדמויות ולקבל אותן מבלי להזדהות אתן ועם העמדות וחוויית החיים שלהן.

עקרונות השיטה

הכשרה בגישת ׳׳וויס דיאלוג״ 

הזוג סטון אינם מעניקים תארים ותעודות לבוגרי קורסים להנחיה ומעדיפים להותיר את הגישה פתוחה וגמישה, מחשש פן תהפוך לאסכולה נוקשה ומגבילה. הם מציינים כסיבה גם את אי היכולת לתת ציונים למצב ההתפתחותי והתודעתי של התלמיד. משום כך מקובל בגישה זו שאין מעניקים תעודות הסמכה והכשרה אלא, לכל היותר, תעודות המעידות על השתתפות בקורסים.

״וויס דיאלוג״ בישראל

קהילת מנחי ״וויס דיאלוג״ בישראל גדולה ביחס לאוכלוסייה. נכון לשנת 2014, בישראל יש מעל מאה בוגרי קורסים ללימוד הנחיה ב״וויס דיאלוג״ ומספרם עולה בהתמדה. בין הבוגרים פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מאמנים, מטפלים הוליסטיים בגישות שונות, אנשי חינוך ועוד. אלפי אנשים נוספים נחשפו לגישה כמונחים ובמגוון קורסים לקהל הרחב. את מירב הקורסים לאנשי מקצועות הטיפול מעבירה כיום אורה גבריאלי אולם התחום נמצא בהתפתחות מתמדת ואנשים נוספים מלמדים ולומדים את הגישה בארץ ובחו״ל. בשנות השמונים של המאה העשרים, ביקרו ד״ר האל סטון וד״ר סידרה סטון בישראל ולימדו את השיטה.

המלצות ועדויות

 • שרה היא הילרית/מטפלת ברמה גבוהה מאוד, רצינית ומסורה מאוד לעבודתה ולמטופלים

  אני מכירה את שרה גילאון שנים רבות, הן כשחקנית והן כמרפאה.
  גם התנסיתי בעצמי בטיפולים שלה, וגם נוכחתי בהשפעה של הטיפול שלה על אנשים נוספים.

  כאשר טופלתי על ידיה, פעמים רבות חל שיפור במצבי וחוויתי הקלה רבה בסימפטומים שבגללם הגעתי אליה.

  על סמך ההכרות שלי עם שרה, התרשמתי ששרה היא הילרית/מטפלת ברמה גבוהה מאוד, רצינית ומסורה מאוד לעבודתה ולמטופלים. יש לה יכולת ראיה עמוקה וחדה, יש לה מגוון כלים לטיפול, ויש בה נתינה רבה מכל הלב.

  ענת שן  |  הוצאת מניפה

  לשעבר עורכת ראשית בהוצאת פראג המוציאה לאור ספרי מודעות וריפוי

  ענת שן
  הוצאת מניפה
 • הנני ממליץ בכל פה על הגברת שרה גילאון כמטפלת

  הגברת שרה גילאון היא אשה רוחנית, בעלת תודעה רוחית גבוהה, אשר מסוגלת בתבונה רבה המצויה בה, להיחשף לרגישויות גדולות כלפי הזולת ומקשרת רוחנית אסוסיאציות היכולות גם לפתור את בעיותיהם של אנשים שיבואו אליה לטיפול.
  בטיפול הילינג לברך אשר נעשה בהשקעה רוחנית ומרחוק- בריחוק גופני ברור, חשתי הקלה רפואית משמעותית בברך ימין.
  לפיכך הנני ממליץ בכל פה על הגברת שרה גילאון כמטפלת אשר לדעתי יכולה לסייע למטופלים הסובלים מכאבים.
  בנוסף הנני מאמין שאמונתה בה' ויכולתה להיות נעימה ומבינה את נפש האדם- יכול לסייע רבות בריפוי.
  בברכת ה' עליה

  ינון.

  הרב ינון מקובל
 • שרה היא מתנת ריפוי לכל מטופל

  זכיתי להכיר את יכולותיה הטיפוליות של שרה לפני כ 20 שנים ומאז אני נעזר בה באופן אישי ובעיקר בהפניית מטופלים אליה. (שיתוף הפעולה ביננו פורה ומועיל).

  שרה בעלת יכולת נפלאה להעביר מסע בדמיון ; חוויתי ובעל פוטנציאל ריפוי רב, כמו כן טיפולי ההילינג שלה משככים כאב, מרגיעים, מעצימים ותורמים לתהליך הריפוי של המטופל (לפחות יכול להעיד על עצמי ועל מטופלים שהפניתי).

  שרה נוסכת תחושת בטחון וידע עמוק ורב.

  זאת ועוד, מנחה סדנאות -  השתתפתי בסדנא להרזיה בהנחייתה, שלא כללה תפריטים תזונתיים, אלא רק עבודה במודעות וגם זו היתה מוצלחת.

  שרה היא מתנת ריפוי לכל מטופל

  שמעון צדוק כהן
  נטורופת, הומיאופת, רפואה אנטרופוסופית
 • שרה היא כמו מעין נובע. השיטות שלה רבות מגוונות ומרתקות

  המלצה מעומק הלב:
  הכי בא לי לכתוב: פשוט תלכו אליה! תאמינו לי! אבל אני מניחה שזה לא באמת מספיק או שאולי כן? אז בכל זאת אנסה לפרוט במילים את החוויות העמוקות שחוויתי אצל שרה גילאון ואולי בזכות זה תזכנה גם אתן.
  שרה היא כמו מעין נובע. השיטות שלה רבות מגוונות ומרתקות
  אבל הענין האמיתי? מה שבאמת עובד? זאת לא השיטה אלא האישה. לכן לי אף פעם לא שינה או משנה מה היא בדיוק ״עושה״. היא רואה. היא יודעת. היא מכוונת. היא מרפאה. היא מטפלת.
  שרה שזורה בחיי כבר קרוב ל 20 שנה (!!!) בהן דרכינו מצטלבות וסרוגות בכל כך הרבה זוויות, התחילה כבוסית שלי הפכה חברה, מרפאה, מייעצת, מכוונת, מנחמת, האמא השניה בעיקר מאז שהראשונה הלכה לה לעולם שאני מקווה שכולו טוב ואפילו סבתא שרה לחרדתה כבר קוראים לה:)
  כל כך הרבה כובעים לאישה אחת אבל האמת היא שכולם למידותיה.
  את התיקון הגדול בחיי בכל הקשור לתפיסת הגוף האוכל ומתוך הדברים הללו החיים, עברתי אצלה בגיל 20. חוויה מכוננת שהולכת איתי מאז ולאורך כל כך הרבה שנים. טבועה בי כאופי שני. 
  שינוי כזה הוא לא מובן מאליו. כמו מחיקת נוסחאות וכתיבתן מחדש.
  את הלידה הראשונה שלי התחלתי תוך כמה דק׳ בשבוע 41.6 כשכבר חשבתי שרק מהאוזן זה יקרה ומרגע שהתחלנו שיחה טלפונית בדמיון מודרך הסתברה השיחה כזירוז לידה. מאז כבר מספר חברות ניצלו מהסתבכויות מיותרות בלידות שונות ומשונות בזכות שרה.
  כמה הילינג וריפוי כאבים חוויתי משרה, אני מהרהרת בה כבר כמה ימים לאחר שהושיטה אלי את ידיה ועזרה לי לאחרונה, שוב - נפעמת מהעוצמות, מהיכולות וחושבת לעצמי כמה טוב היה אם כל מי שהייתה צריכה את עזרתה הייתה יודעת ופונה אליה.
  הראייה העמוקה וההוליסטית של מייצרת שלם הגדול מסך חלקיו.
  אני באה להילינג? לתקשור? לאקסס? לדמיון מודרך? ימימה? ריפוי בדרמה?
  לא. אני באה לשרה.
  כלי קיבול בו כל הכישורים והכשרונות שלה נצבעים בדמותה האחת והיחידה מיוחדת במינה
  בשבילי היא האם הגדולה ואני בטוחה שזאת לא חוויה  סובייקטיבית, מאחלת שתמצאו מרפא ומנוחה גם אתן אצל שרה.

  מיכל אלון
טלפון: 0522424022

© 2020 שרה גילאון